Šinbukan taikai a Kensei seišin – iaidó víkend v Praze

Akce Add comments

Uplynulý víkend v Praze pořádalo Kensei dódžó seminář iaidó, završený skládáním zkoušek na kjú (pátek večer a neděle). V sobotu pražský oddíl Šinbukan pořádal Šinbukan taikai.

Páteční části semináře v Kensei dódžó se zúčastnil od nás pouze Venca Máša. V sobotu na Šinbukan taikai jej doplnili Karel Hyndrák a Honza John. Společně všichni se utkali s dalšími iaidisty v kategorii 2.dan a také pak sestavili 3. členný tým. Klukům se podařilo umístit se na medailových pozicích, jak v soutěži jednotlivců, tak v i soutěži týmů. Jejich přemožilé byli slovenští iaidisté z Hikari dojo Košice. Gratulace k jejich výkonu a patří jim mé poděkování za pěknou reprezentaci Kokki dódžó. Je vidět u Venci Máši, že jeho intenzivnější cvičení a objíždění seminářů se odráží ve zlepšení jeho iai. Kompletní výsledky taikai jsou na stránkách Šinbukanu, fotografie lze nalézt na stránkách Nozomi. Večer prý proběhla sajonara párty, více nevím. Ještě vlastně bych dodal, že Vláďa Hyndrák  od nás z Kokki dódžó byl jedním z rozhodčích na taikai, ten si akci prožil z druhé strany.

Já jsem se zúčastnil teprve až nedělní části, tak se pokusím více popsat, co se dělo. V nedělním dopoledni pokračoval seminář iaidó se směrováním k  odpoledním  zkouškám na kjú. Ve výkladu ZNKR Seitei iai se střídali Tomáš Kyncl (Kensei dódžó), Vladimír Hyndrák (Kokki dódžó) a Michal Kolísek (Šinbukan Vyškov) – všichni 4.dan iaidó. Seminář byl dle mého na české poměry unikátní. Jak se učitelé střídali, tak bylo možno si udělat obrázek způsobech jejich výkladu kata i způsobu jejich stylu učení. Všichni  tři pocházejí z rozdílných dódžó a mají jiné učitele a o to mi to přišlo zajímavější, jak nahlíží na to či ono. Mezi účastníky semináře byly povětšinou lidé s kjú, ale také několik lidí se 3.danem. Každý si jistě našel něco, co jmu pomůže  se posunout v jeho zvládnutí iaidó. Občas došlo u učitelů na společnou demonstraci právě probírané kata a tak bylo možno též vidět, jak kdo z nich katu cvičí, na co popřípadě klade důraz, či co jeho iai vyjadřuje. Občas také během výkladu zaznělo, co za časté chyby učitelé postřehli jako rozhodčí při sobotním taikai.

Jako velmi hodnotné pro sebe jsem shledal několik fíglů od Tomáše Kyncla, jak znenápadnit a provést více plynule reihó. Taktéž jeho poznámky ke kata Johonme Cukáte, jenž si přivezl z Japonska od svého učitele pana Ogino. Jejich zakomponování do cvičení přináší kata důležitý smysl. Podobně předtím byla super názorná ukázka Vládi Hyndráka a Michala Kolíska k provedení a praktickém smyslu furikaburi v kata Iponme Mae. Zajímavou část ohledně kiriotoši vysvětlil Tomáš Kyncl v kata Roponme Morotecuki. Vláďa Hyndrák pak ještě doplnil a apeloval na nás ohledně odstranění nidoburi (dvojitý nápřah) a ukázal smysl situace celé kata Morotecuki. Velmi názorně předvedl, jak rychle musí člověk reagovat proti protivníkům vpředu a vzadu, aby demonstrace kata naplnila realitu situace boje.

Podobných věcí bylo hodně, tyto mě však nejvíce zaujaly. Během výkladu se též hodně cvičilo, tak člověk měl ihned šanci se pokusit přenést nové podněty do svého podání kata. I díky tomuto semináři začínám pomalu chápat výraz riai ( souvislost / důvod / smysl / návaznost techniky) a tohle je prý potřeba ukázat japonským učitelům ve cvičení kata u zkoušek od 4.danu ( též včetně kvalitní techniky ovládání těla a meče ( kihon, džóhakjúkikentaiči, zanšin ), zhmotnění protivníka/protivníků ( kasóteki ), bezchybného reihó a bezchybného provedení technických bodů určených pro kata ZNKR Seitei iai ).  Jak si nyní myslím, tak při naplnění riai ve cvičení  se pak demonstrace tanečních/gymnastických pohybů  s mečem ( enbu  演舞  )  promění v demonstraci boje ( enbu  演武  ).

Na část, kdy probíhaly zkoušky, jsem již nebyl přítomen ( spěchal jsem na předem domluvené cvičení kendó do Sandómonu Praha ), tak nemohu nic říci o úspěšnosti či průběhu. Nicméně seminář se mi velmi líbil a jak jsem již napsal, zdál se mi svým obsahem unikátní. Byl jsem také příjemně překvapen, že na seminář dorazilo odhadem tak 50-60 lidí. Velká početná skupina přijela z Plzně, je dobře, že se tam iaidó daří, však také kolega Jirka Leligdon ( 3.dan iaidó – Budó sport Plzeň ) je šikovnej a cvičí již také nějaký ten rok a tak případným zájemcům o iaidó z Plzeňska a okolí má co nabídnout. Taktéž Kensei dódžó i Šinbukan Praha disponují velkým množstvím nových tváří. Několik tváří jsem tam zahlédl také z Nozomi Hradec Králové.

Briza

Comments are closed.