Seminář s Takao Momiyama 7. Dan Renshi v polské Poznani 11. – 12. 1. 2014
Akce, iaidó, korjú, Muso šinden rjú, ZNKR Seitei iai Add commentsTento víkend proběhl v Polské Poznani seminář IAIDO s panem Takao Momiyamou, který pořádali polští iaidisté z Poznaně pod vedením Adama Kitkowski (iaido 5 dan). Z České republiky na tuto akci vyjelo celkem jedenáct iaidistů a to z valné části z Pražského Kensei dojo, a má maličkost (Kokki dojo ČB) jakožto stážista v Kensei dojo, jsem se velice rád přidal a rozšířil tak české řady.
Výjezd z Čech proběhl bez větších problémů v pátek odpoledne. Příjezd do Rondo klubu v Poznani byl kolem 23:30. Sobotní ráno jsme se sešli v tělocvičně nedaleko Rondo klubu, kde jsme měli možnost přespat a pobývat celý víkend. Zavelel se nástup a oznámila se náplň cvičení. Průběh celého semináře byl poklidný. Ne tak na kvantitu se sensei zaměřoval spíše na detaily ve cvičení a dbal na velice pomalé provádění technik a uvědomování si, co vlastně děláme či neděláme. Sensei bohužel necvičil celé katy, jelikož se omluvil ze zdravotních problémů s kolenem. Vynahradili mu to přítomní pátí a někteří čtvrtí dani, kteří ukazovali katy a sensei ukazoval jednotlivé body. Jak řikal Tomáš Kyncl (5. Dan iaido): „Od 4.dan si člověk nemůže být na semináři jistý, kdy ho vytáhnou před lidi.“. Katy se vysvětlovaly po dvou a po té se procvičovaly ve dvojicích. Stejně vysoké páry proti sobě cvičily katy. Pan Momiyama dbal na držení středu a správných výškách seku, díky partnerovi a pomalému cvičení si člověk uvědomil mnoho věcí, navíc když kolega spolupracuje a kontroluje vás, tak se toho můžete hodně naučit a opravit. Toto mi dalo velice mnoho do dalšího cvičení. Takto se procvičily všechny kata Seitei iai, během vysvětlování kata, sensei prozradil obrovské množství triků a tipů ohledně technik a jejich procvičování. Celé dva dny se zabýval a vyžadoval pomalé provedení notó ( zasunutí meče do saya) a precizní sayabiki a sayabanare (pohyby a práce saya). Samozřejmě i vysvětlil tyto techniky. Sice sensei Momiyama byl indisponován, ale i přesto ukazoval některá cvičení a ukázal jeho provedení, které pro mě bylo velmi inspirující. Už jenom to jak zachází s mečem a tělem při vysvětlování stačilo nato, aby člověk rozpoznal dlouhá léta cvičení a praxe bojového umění. Osobní zkušenost byla taková, že když sensei zmínil, že nemůže cvičit, tak jsem se zaměřil téměř na každý jeho pohyb v průběhu semináře a cítím, že jsem udělal dobře. Občas mi přijde, že i kdyby lidé s takto vysokým stupněm iai, pouze přišli do tělocvičny, sedli si do seiza a druhý den odešli a ani by nezacvičili, stejně mi to dá velké množství informací do mého dalšího cvičení.
Na konci dne byly uspořádány velmi rychlé závody. Žádné pooly, rovnou vyřazovací systém. Udělaly se dvě závodiště a během hodiny byli všechny duely hotové. Bohužel jsem vypadl hned v prvním kole, ale naštěstí přátelé z Kensei toto napravili a v kategorii mudan (bez stupně dan ) vybojoval Lukáš Šandal a Michal Jánský třetí místo a Jiří Kloz zaslouženě získal zlato. Velice gratuluji jejich úspěchu.
Sobotní večer patřil vyhlášení výsledků v klubu Rondo, spolu se Sayonara párty, která byla velmi příjemná s výborným jídlem a pitím. Nedělní cvičení bylo na zapamatování důležitých bodů zmiňovaných v sobotu. Jelikož seminář byl dosti naplněn lidmi, tak se cvičilo na povel podle pana Momayami, také před zahájením kata sensei řekl jak by kata měla probíhat, pomalu, rychle, kdy se zastavit atak dále. Završením semináře a celého snažení byly zkoušky do 1. Danu včetně. Z naší výpravy bylo přihlášených šest lidí, kteří úspěšně složili 1. Dan. Takže vítáme čerstvé 1. Dany v České federaci kendo. Následovalo balení věcí, loučení a cesta domů do Čech.
Váša Máša